Fillimi | Lajme | Gostivar | Një fillim Maji në Fshatin Qafë të Gostivarit (Foto Galeri)

Një fillim Maji në Fshatin Qafë të Gostivarit (Foto Galeri)

Edhe pse nuk jeton asnjë banorë në fshatin Qafë të Komunës së Gostivarit, sot me 1 Maj të viti 2013, fshati dukej i gjallëruar dhe i mbushur me plotë vizitor nga vendbanimet e Gostivarit dhe Kërçovës. 

 

Fshati Qafë i takon Komunës së Gostivarit dhe kufizohet me Komunën e Kërçovës. Në këtë fshat nuk jeton asnjë banor. 

 

Viti 1913 për banorët e fshatit Qafë ishte vit i trishtimeve.

Ky është vit i një masakre kundër popullit pafajshëm, kundër pleqve, grave e fëmijëve, të cilët u prenë nëpër xhamia dhe u dogjën nëpër kasollet, ose u varrosën në varreza kolektive, të cilët akoma nuk janë të zbuluara. Në këto krime janë dalluar çetniket e Mikajl Brodit dhe Boshko Virianecit, nën komandën e të cilëve janë kryer masakrat në Qafë, Zajaz, Greshnicë, Cërvicë, etj. 

Një episod më vehte është rasti i fshatit Qafës nga ana bandave të çetnikëve ku sipas burimeve të sakta janë vrarë 92 fshatarë. Dukë e parë këtë masakër mbi popullsinë e pafajshme të fshatit veçanërisht të babës së saj Sulltanë Qafa merr gërshërët e dhënëve, del në shkallë, vret rojën, plagos rëndë 3 banditë dhe kështu krijon një tollovi të paparë prej nga banditët detyrohen të largohen nga fshati. Në përleshje direkte vritet dhe babai dhe bija e Mazllamit, Sulltanë Qafa. Më këtë akt heroik, Sulltana mund të llogaritet ndër heronjtë e popullit shqiptar. Për hir të kësaj, Hamza Alili i ngriti përmendore të meritueshme në fshatin e saj Qafa. Të dhënat janë marrë nga wikipedia

 

 

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Votoni këtë tekst
5.00

Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

Tjera ngaGostivar
Previous
image
Bejta:Dita e Flamurit kombëtar le të na gjejë të bashkuar, të punojmë për një të ardhme të ndritshme
Gostivar, më 28 nëntor 2015 Të nderuar qytetar, Shoqëria shqiptar gjithandej shënon festën më të madhe të kombit, festën e simbolit të bashkimit - Ditën e flamurit ...
image
Në Gostivar për festën e Flamurit u mbajt koncerti në piano dhe flaut në interpretim të duetit Mehmeti
Gostivar, me 27 Nëntor – 2015 Komuna e Gostivarit në bashkëveprim me Qendrën për Kulturë dhe Ministrinë e Kulturës, me rastin e Festës së Flamurit Kombëtar ...
image
Një pjesë e administratës komunale të Gostivarit ndoqi trajnimin për implementim të CAF modelit
Gostivar, me 27 nëntor – 2015 Pas nënshkrimit të Memorandumit për bashkëpunim ndërmjet Komunës së Gostivarit dhe Misionit të OSBE-së në Shkup për implementim të modelit ...
image
Për Festën e Flamurit, Reçanit po I kthehet heroi Aqif Reçаni
Rrugës që shpie për në fshatrat e Malësisë së Sharit, në rrafshnaltën karakteristike shtrihet fshati Reçan, një emër i njohur historik për popullin shqiptar. Se ...
image
Asfaltohet edhe një rrugë në Çegran, investim i radhës i komunës së Gostivarit
Gostivar, me 26 nëntor 2015 Me kërkesë të banorëve të fshatit Çegran, sot filloi ka filluar riasfaltimi i pjesës së rrugës që lidhet me rrugën e ...
image
Bejta i thotë Bilall Kasamit: Nuk ke kapacitet për lider, në BDI ke qenë "qytetar i thjeshtë"
Shkup, me 26 nëntor 2015 Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Nevzat Bejta në debatin e sotëm në “Rruga Drejt” në Alsat -, kryetarit të Lëvizjes ...
image
Komuna e Gostivarit dhe Qendra për Kulturë me shumë aktivitete për Festën e Flamurit
Gostivar, me 25 nëntor 2015 Komuna e Gostivari në bashkëpunim me Qendrën për Kulturë në Gostivar, do të organizojnë shumë aktivitete për Festën e Flamurit Kombëtar ...
image
Bejta: Në BDI ka demokraci të madhe dhe debatohet
Shkup, 26 nëntor - Në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat – M, nënkryetari i BDI-së, Nevzat Bejta u përgjigj në pyetjen se a ka demokraci ...
image
Bejta: BDI fituese bindëse e zgjedhjeve!
Shkup, 26 nëntor - Në emisionin Rruga Drejt në Alsat – M, të ftuar sonte janë nënkryetari i BDI-së, Nevzat Bejta, kryetari i LR-PDSH-së, Ziadin ...
image
Maqedonia ka progres në decentralizim
Shkup, 26 nëntor 2015 - Decentralizim fiskal, sigurimi i kushteve të barabarta lokale për të gjithë qytetarët dhe sa më shumë të shfrytëzohen mjete nga ...
image
Bejta takon Shehapin, përkrahje maksimale projekteve me vlerë!
Një delegacion i kryesuar nga Sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës, Behixhudin Shehapi, sot ka qëndruar për vizitë në Gostivar, me çrast janë takuar me ...
image
Në Gostivar do të organizohen shumë aktivitete për 28 Nëntorin – Ditën e Flamurit
Gostivar, me 25 nëntor 2015 Festat e nëntorit në Gostivar po shënohen  me aktivitete të shumta. Me rastin e festës së 28 nëntorit, Qendra për Kulturë ...
image
Plaçkitet bastorja në fshatin Negotinë të Gostivarit
Shkup, 25 nëntor 2015 - Në Sektorin e policisë Galate, mbrëmë në ora 22.25, E.. (40) nga fshati Negotinë, ka denoncuar se nga ana e ...
image
Një rrugë në lagjen Fazaneria bëhet me asfalt dhe me kanalizim,investohen rreth 70 mije euro
Gostivar, 24 nëntor 2015  Për të zgjidhur problemet e banorëve të një rruge në lagjen “Fazaneria”, komuna e Gostivarit ndau nga buxheti i saj rreth 70 ...
image
Një delegacion nga komuna e Gostivarit i udhëhequr nga kryetari Bejta takoi banorët e Çegranit
Çegran, me 24 nëntor 2015 Kryetari i komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta i shoqëruar edhe nga kryetari i Këshillit Komunal, Nasir Musliu, Shefi i Kabinetit, Bashkim ...
Next
SPORT

Gostivari në Gjorçe Petrov përballë Makedonijas kërkon ta mbyll me fitore sezonin vjeshtor

image
Gostivar, me 28 nëntor 2015 Ekipi i Gostivarit të shtunën në Gjorçe Petrov në Shkup do të përballet me skuadrën e Makedonijas.  Kjo është ndeshja e fundit ...
Më tepër

Shkëndija me fitore të bindshme kundër Vardarit në ndeshjen e parë të çerekfinales së kupës

image
Shkup, 26 nëntor, 2015 - Ekipi Shkëndia mundi Vardarin me 3 : 0 dhe bëri një hap të madh drejt gjysmëfinales në Kupën e Maqedonisë. Në ...
Më tepër

Kik-Boksieri, Faton Ukshinaj pret fitore në duelin e radhës (Video)

image
Bazel, me 24 nëntor 2015 Kik-Boksieri shqiptar nga Prizreni, Fatin Vukshinaj i cili jeton dhe vepron në Bazel të Zvicrës me 5 dhjetor 2015, në Frankfurt ...
Më tepër

KF Gostivari nxjerr talentin e radhës, Edis Spahiu anëtar i reprezentacionit U15 të Maqedonisë

image
Gostivar, me 23 nëntor 2015 Pas 7 viteve, Klubi Futbollistik Gostivari pas Visar Musliut i cili aktualisht është anëtar standard i reprezentacionit U-21 të shpresave të ...
Më tepër