Fillimi | Lajme | Gostivar | Një fillim Maji në Fshatin Qafë të Gostivarit (Foto Galeri)

Një fillim Maji në Fshatin Qafë të Gostivarit (Foto Galeri)

Edhe pse nuk jeton asnjë banorë në fshatin Qafë të Komunës së Gostivarit, sot me 1 Maj të viti 2013, fshati dukej i gjallëruar dhe i mbushur me plotë vizitor nga vendbanimet e Gostivarit dhe Kërçovës. 

 

Fshati Qafë i takon Komunës së Gostivarit dhe kufizohet me Komunën e Kërçovës. Në këtë fshat nuk jeton asnjë banor. 

 

Viti 1913 për banorët e fshatit Qafë ishte vit i trishtimeve.

Ky është vit i një masakre kundër popullit pafajshëm, kundër pleqve, grave e fëmijëve, të cilët u prenë nëpër xhamia dhe u dogjën nëpër kasollet, ose u varrosën në varreza kolektive, të cilët akoma nuk janë të zbuluara. Në këto krime janë dalluar çetniket e Mikajl Brodit dhe Boshko Virianecit, nën komandën e të cilëve janë kryer masakrat në Qafë, Zajaz, Greshnicë, Cërvicë, etj. 

Një episod më vehte është rasti i fshatit Qafës nga ana bandave të çetnikëve ku sipas burimeve të sakta janë vrarë 92 fshatarë. Dukë e parë këtë masakër mbi popullsinë e pafajshme të fshatit veçanërisht të babës së saj Sulltanë Qafa merr gërshërët e dhënëve, del në shkallë, vret rojën, plagos rëndë 3 banditë dhe kështu krijon një tollovi të paparë prej nga banditët detyrohen të largohen nga fshati. Në përleshje direkte vritet dhe babai dhe bija e Mazllamit, Sulltanë Qafa. Më këtë akt heroik, Sulltana mund të llogaritet ndër heronjtë e popullit shqiptar. Për hir të kësaj, Hamza Alili i ngriti përmendore të meritueshme në fshatin e saj Qafa. Të dhënat janë marrë nga wikipedia

 

 

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Votoni këtë tekst
5.00

Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

Tjera ngaGostivar
Previous
image
Valdet Xhaferi merr titullin magjistër në fushën e drejtësisë
Njëkohësisht kandidati shquhet edhe për shumë organizime dhe evente kulturore në qytetin e Gostivarit. Muftinia e BFI – Gostivar, z. Valdet Xhaferit i dëshiron suksese të mëtjeme në jetën e tij akademike dhe shoqërore, duke e lutur All-llahun xh.sh. që t’i jep shëndet e mirësi në jetë. ...
image
BDI nesër fillon marshin e fitorës në Gostivar
Po ashtu, u njoftuan strukturat partiake se më datë 21 Shkurt në Sallën e Sporteve “Rinia” në Gostivar, do të mbahet tubimi qendror i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), dhe ku do të promovohen 1000 projektet e realizuara në nivel lokal dhe qendror. ...
image
Aktvendime pune për 16 mësimdhënës të Shkollave Fillore të Komunës së Gostivarit
Kryetari Bejta, duke u bazuar edhe në të kaluarën e tij si pedagog, potencoi që profesioni i mësuesisë është profesion fisnik, human dhe mbi gjitha me përgjegjësi të lartë profesionale dhe shoqërore....
image
Bejta: Nga sonte fillojmë të punojmë për fitoren e madhe të BDI-së në Gostivar
Mbledhje e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Gostivar ...
image
Reagim i Komunës së Gostivarit: Pluralizmi njeh reagime por jo dhe shpifje
Drejtoritë e dy institucioneve të lartpërmendura, hedhin poshtë si të pavërteta këto pohime duke konfirmuar me vërtetësinë më të madhe që në ditën e kaluara nuk ka pasur asnjë ndërprerje të nxehjes qendrore. ...
image
Hapet rruga që do të lidh fshatrat Simnicë dhe Cerovë
Një investim tjetër kapital i Komunës së Gostivarit. ...
image
Bejta: Kundër BDI-së janë edhe partitë shqiptare edhe ato maqedonase, por ne do fitojmë me 24 prill
Tearcë, me 3 shkurt 2016 Duke iu drejtuar të pranishmëve në hapjen e Shtabit komunal zgjedhor në Tearcë, nënkryetari i BDI-së dhe njëherit koordinator i zonës ...
image
Përfundojnë punimet për hapjen e rrugës Simnicë – Cerovë
Përfundojnë punimet për hapjen e rrugës Simnicë – Cerovë, rrugë që do të lidh fshatërat e Malësisë me regjionalen Gostivar – Kërçovë. Ky është një ...
image
Hapet Shtabi komunal zgjedhor i Degës së BDI-së në Vrapçisht
Negotinë, me 2 shkurt 2016 Një delegacion i BDI-së i përbërë nga Shefi i Shtabit Qendror zgjedhor, Bekim Neziri, sekretari i përgjithshëm i BDI-së dhe ministër ...
image
Sanohet problemi i paraqitur në sistemin e ngrohjes qendrore të Shkollës Fillore “Goce Dellçev”, në Gostivar
Gostivar, me 1 Shkurt – 2016  Me mbështetje financiare nga Komuna e Gostivarit, në Shkollën Fillore “Goce Dellçev”, është mënjanuar defekti në sistemin e ngrohjes qendrore ...
image
Nga 1 shkurti ndalohet gjahu
Gostivar, me 31 janar 2016 Shoqata e Gjuetarëve “Mufllon”, Sërmnovë Gostivar, i informon të gjithë anëtarët se prej datës 01.02.2016, ndalohet gjahu.  “Falënderojmë të gjithë anëtarët që ...
image
Spitali i Gostivarit: Sqarim rreth akuzave të pabaza të Lëvizjes Besa
Kjo komunikatë nuk përmbante asgjë tjetër përveçse plasim të informatave tendencioze dhe të qëllimshme për të njollosur politikisht një Institucion shëndetësor që kujdeset për mbi 100 mijë pacientë të Gostivarit dhe vendbanimeve përreth....
image
Vendoset shtatorja e heroit kombëtar Isa Boletinit në Saraj të Shkupit (Foto)
Saraj, me 23 janar 2016 - Në Saraj të Shkupi është vendosur përmendorja e heroit shqiptar Isa Boletini dhe u lëshuar në përdorim edhe rikontruimi ...
image
Azizi: Të enjten fillon gjysmëvjetori i dytë për 10.500 nxënës shkolla të Komunës së Gostivarit
Gostivar, me 20 janar 2016 Në bazë të kalendarit për organizimin e vitit shkollor 2015/2016, pushimi dimëror mbaron më datë 20 Janar, dhe nga data 21 ...
image
Përkujtohet jeta dhe vepra e ikonës së të drejtave të njeriut, Martin Luter King Jr
Me këtë rast u shfaq premiera e dokumentarit të përpunuar nga Këshilli Rinor kushtuar Martin Luter Kingut, të përkthyer në shqip dhe maqedonisht....
Next
SPORT

Miran Maksuti pranë kalimit në Gostivar

image
Gostivar, me 27 janar 2016 Sipas burimeve të gazetës KOHA, sulmuesi i Shkupit Miran Maksuti është shumë pranë kalimit te skuadra e Gostivarit. Kanë qenë drejtuesit ...
Më tepër

Për herë të dytë me radhë, Belma Beba shpallet hendbolliste e vitit nga Federata e Hendbollit të Kosovës

image
Prishtinë, me 26 janar 2016 Hendbollsitja më e mirë shqiptare nga Gostivari, Belma Beba anëtare e KHF “Kastrioti” nga Ferizaj për herë të dytë me radhë ...
Më tepër

Xhumsulltan Nuhi “Sulltan Baba”, strategu i ri i futbollit nga Haraçina e Shkupit

image
Haraçinë, me 26 janar 2016 Edhe pse është në moshën 22 vjeçare, Xhemsulltan Nuhi i njohur si Sulltanbaba nga Haraçina e Shkupit, tashmë është një strateg ...
Më tepër

Shkëndija nisi përgatitjet dimërore

image
Tetovë, me 10 janar 2016 ‘Kuqezinjtë’ sot kanë shënuar startin e përgatitjeve dimërore. Trajneri i ri Bruno Akrapoviç me ndihmësit e tij Jeton Beqiri dhe Armend ...
Më tepër